Aby usprawnić działanie strony, serwis wykorzystuje pliki cookies, zapisywane na urządzeniu użytkownika. Pliki te można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej

WOK na Facebook
WOK Logo

Wiejski Ośrodek Kultury

w Ochotnicy Górnej

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej

W tym roku (2015) Fundacja Dobra Wola w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy oraz Wiejskimi Ośrodkami Kultury w: Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i w Tylmanowej  prowadzi na terenie Pienin i Gorców projekt badawczy „W stronę źródeł – pieśń religijna spod Pienin i Gorców”.   Projekt zajmuje się szeroko pojętym śpiewem w wymienionych wyżej regionach. Śpiewem, czyli dokładniej praktyką wykonawczą, wielogłosem pienińskim unikatowym w całej Polsce, a starszym od wielogłosu podhalańskiego (tzw. diafonią pienińską) oraz repertuarem wokalnym.

Zakłada on trzy główne cele: po pierwsze udokumentowanie dawnego repertuaru pieśni religijnych wraz z jej lokalnymi wariantami, po drugie przeprowadzenie wywiadów uzupełniających  cały bogaty kontekst wierzeniowo-duchowy który towarzyszy tradycji śpiewu religijnego, po trzecie rewitalizację oraz utrwalenie specyficznego dla tego regionu i unikatowej techniki śpiewu wielogłosowego przez organizacje warsztatów i dwóch konkursów wokalnych (dla regionu Pienin i Gorców), których gospodarzami są Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej.


PIERWSZY PIENIŃSKO-GORCZAŃSKI KONKURS WOKALNY

Konkurs przewiduje III główne nagrody pieniężne wraz z kilkoma wyróżnieniami (nagrody rzeczowe). Całkowita konkuroswa pula pieniężna dla każdego regionu to 1000 zł. Jury złożone z trójki etnomuzykologów będzie oceniać: dobór repertuaru wokalnego (świeckiego lub religijnego), czystość brzmienia, wielogłosowe opracowanie i sposób prowadzenia głosów, manierę wykonawczą (możliwości: odpowiednio dobrane tempo wykonania, ametryczność, sposób wydobycia dźwięku, naturalne zachowanie podczas śpiewu). Bardzo mile będzie widziany regionalny strój góralski.  Konkurs ma na celu podniesienie poziomu techniki śpiewu wielogłosowego i jej upowszechnienie, dlatego prosimy o skoncentrowanie się głównie na śpiewie bez konieczności odgrywania scenek związanych z kontekstem obrzędowym pieśni. Zachęcamy dobierać repertuar dawno zanikły, wykonywany na powietrzu (wypas, koszenie itp..), a zwłaszcza obrzędowy, czyli związany z konkretnymi momentami obrzędu (np: cepiny, wyprowadzanie młodych (wesele); śpiewy przy zmarłym (też lamenty, zawodzenia).

Do udziału zachęcamy grupy o minimalnym składzie 3 osobowym (ze względu na wielogłos), zarówno dzieci jak i dorosłych – członków zespołów regionalnych, jak i zwykłych mieszkańców Pienin i Gorców czujących muzykę i lubiących wyrażać „ślebodę” w codziennym śpiewaniu. Konkurs będzie dokumentowany filmowo, choć to właśnie głównie zwycięzców konkursu upamiętnimy w filmie na stronach internetowych i w mediach reklamujących projekt.

KONKURSY WOKALNE odbędą się – dla regionu pienińskiego - dnia 11 grudnia o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kutlury w Szczawnicy, a dla regionu gorczańskiego – dnia 12 grudnia o godzinie 10. 30 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Zgłoszenia na konkurs prosimy  kierować do dnia 15 listopada 2015 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z całego serca gorąco zachęcamy WSZYSTKICH CHĘTNYCH do wzięcia udziału w obu konkursach, które odbędą się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

WARSZTATY REGIONALNEGO ŚPIEWU PIENIŃSKIEGO I GORCZAŃSKIEGO

W ramach projektu serdecznie zapraszamy na WARSZTATY WOKALNE. Skierowane są one zarówno dla dorosłych jak i dzieci (zespoły regionalne, szkoły, nie zrzeszone grupy śpiewacze np: kolędnicze, rodziny itp..). Warsztaty mają na celu podnieść świadomość wartości lokalnej tradycji muzycznej i podnieść poziom pienińskiej i gorczańskiej techniki śpiewu wielogłosowego oraz znajmości lokalnego repertuaru pieśni świeckich, religijnych i przyśpiewek tanecznych.

W czasie warsztatów uczestnicy przede wszystkim poznają sposoby tworzenia wielogłosu pienińskiego, nazwanego przez Łucjana Kamieńskiego „diafonią ludową”. Technika ta zarysowana zostanie przy pomocy krótkiej prezentacji multimedialnej, ukazującej wagę i unikatowość pienińskiego śpiewu wielogłosowego. Po prezentacji uczestnicy w praktyce poznają sposoby tworzenia wielogłosu oraz poznają archaiczny repertuar wokalny, pochodzący z własnych zbiorów oraz publikacji sięgających Oskara Kolberga oraz Stanisława i Marii Sobieskich.

Warsztaty dla dzieci przeprowadzone zostaną przez mgr Izabelę de Lehenstein Werndl – etnomuzykolog przy współpracy z lokalnymi znawcami muzycznej kultury. Z kolei dla warsztaty dla dorosłych poprowadzi dodatkowo specjalizująca się w muzyce Karpat -  dr Justyna Cząstka – Kłapyta – etnomuzykolog, aktualnie zajmująca się porównaniem wariantów religijnej pieśni pienińskiej i gorczańskiej.

Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach, które – dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są dla zespołów NIEODPŁATNE. Zainteresowanym proponujemy następujące terminy: 18.08 (wtorek), 19.08 (środa), 20.08 (czwartek), 24.08 (poniedziałek), 25.08 (wtorek).

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na podany powyżej adres mailowy.

JAK ŚPIEWAM, BÓG SŁYSZY LEPIEJ

W linku poniżej znajduje się fragment filmu realizowanego w ramach projektu "W stronę źródeł - pieśń religijna górali spod Pienin i Gorców". W celu realizacji jego założeń zgromadzone zostanie około 1000 nagran śpiewów religijnych z całego okresu liturgicznego, przeprowadzone zostana warsztaty śpiewu dla dzieci i dorosłych oraz konkurs wokalny na najlepsze wykonanie wielogłosowej pieśni świeckiej lub religijnej. Planowane zakończenie projektu - początek grudnia 2015

Jak śpiewam, Bóg słyszy lepiej


Informacje Kulturalne

Ogłoszenia

szlak kultury wołoskiej

Komunikaty bieżące

19 Maj 2020

Właśnie mija rok odkąd sześcioraczki pojawiły się na świecie. 20 maja 2019 roku cała Polska była [ ... ]

04 Kwi 2020
Dołącz do HEJO!

Czasy trudne, ale od czego mamy łącza ONLINE ?

Dzieciaki z DTM "Hejo" ćwiczą, bawią się i rozwijają [ ... ]

20 Mar 2020

Witając wiosnę 2020r. pozostańcie jutro w domach.

Pozdrawiamy cały zespół teatru HEJO, prześwietnych [ ... ]

23 Sty 2020
Jasełka 2020