Historia Zespołu regionalnego 'Ochotni" sięga już 1984 roku, a bezpośrednio z Wiejskim Ośrodkiem Kultury związany jest on już od samego powstania placówki, tj. od roku 1995. Członkami zespołu są zarówno młodzi, jak i starsi, a wszystkich łączy zamiłowanie do rodzimej góralszczyzny i chęć pielęgnowania dziedzictwa kulturowego przodków.
Obecnie w zespole gra, tańczy i śpiewa około 20 osób. "Ochotni" występują przy okazji lokalnych uroczystości i obchodów organizowanych pod patronatem WOK- u, a także reprezentują ochotnicki folklor na wyjazdach na terenie Polski i za granicą (ostatnio np. w Oszmianie). Mają na swoim koncie także sztuki teatralne, w tym Wesele Góralskie i Jasełka. W swoim dorobku zespół zgromadził różne nagrody, między innymi III miejsce dla muzyki dorosłych zdobyte podczas Muzykowania na Duchowom Nute w Czarnym Dunajcu, Brązową Ciupagę w Tańcu Zbójnickim wywalczoną na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tartrzańskiej, a także wyróżnienia w tańcu solowym dla członków zespołu. Towarzyszy mu własna muzyka (skrzypce prym, sekund, basy, akordeon).
Funkcję kierownika pełnili w poprzednich latach: Stanisław Siuty, Stanisław Mazurek i Stanisław Urbaniak. Obecnie na czele zespołu stoi Krzysztof Dobrzyński, który jest także opiekunem dziecięcego zespołu.
Harmonogram spotkań można znaleźć TUTAJ
Muzyka Ochotnych na 42. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej
Ochotni - W górach Gorcach jest dolina, Ochotnica się nazywa
Wraz z "Ochotnymi" współpracuje także dziecięcy Zespół regionalny "Mali Ochotni", który początkowo funkcjonował przy Szkole Podstawowej w Jamnem. Zespół liczy około 30 dzieci w wieku 5-14 lat. Mali Ochotni mogą poszczycić się swoją własną kapelą góralską pod kierunkiem Leszka Szewczyka i przede wszystkim niegasnącym zapałem do krzewienia rodzimych tradycji.
Występ najmłodszego pokolenia Ochotnych podczas opłatku Związku Podhalan w 2012 r.
Wspólne muzykowanie młodszych i starszych Ochotnych